Šīs dienas stāsts par vērienīgu notikumu, ikgadēju tradīciju, kas Baltijas valstis vieno jau kopš 1987. gada - festivāls Baltica. Pirmais festivāls notika pirms 30 gadiem, tas folkloristus, tautas mūzikas cienītājus pulcēja Lietuvas pilsētā Viļņā, nākamajā gadā norisinājās še pat Latvijā, bet pēc tam Igaunijā. Un tā visu laiku, ik gadu pēc kārtas tas notiek vienā no Baltijas valstīm.

BALTICA ir Baltijas tautām ļoti nozīmīgs folkloras festivāls, kurš demonstrē tautu tradicionālo kultūru - dziesmas, instrumentālo mūziku, stāstījumus, rotaļas, dejas, kā arī tautas lietišķo mākslu, amatniecību, un citas tautas kultūras izpausmes formas.

Festivālā piedalās etnogrāfiskie ansambļi, folkloras kopas, individuālie izpildītāji, kā arī citas grupas, kuru priekšnesums atbilst festivāla rīkotāju iecerēm. Pārsvarā festivālā tiek izmantoti autentiski un reproducējošie priekšnesumi.

Interesanti, ka katru gadu festivālam ir kāda īpaša tēma, piemēram, saule, ģimeņu godi, cilvēks un daba, jūra, zeme, mūsmājas, ceļš. Festivāla Baltica misija ir saglabāt, attīstīt un popularizēt plašākā sabiedrībā latviešu, līvu, latgaliešu un citu tautu un tautību tradicionālo kultūru un nemateriālā kultūras mantojuma prasmes; rūpēties par tautas morālo vērtību, garīguma un pašcieņas veicināšanu un noturīgumu; veicināt paaudžu saliedētību un dzimtas tradīciju saglabāšanu.

Festivāls notiek pilsētu un pagastu laukumos un ielās, estrādēs, pilskalnos, koncertzālēs un citās ievērojamās vietās, kā arī svētvietās pie dižkokiem, dižakmeņiem, avotiem un citur. Festivālā piedalās gan mājinieki, gan desmitiem ārvalstu kopas no dažādiem kontinentiem un reģioniem.

Kopš 1990. gada septembra „Baltica” ir oficiāli uzņemts Starptautisko folkloras festivālu un tradicionālo mākslu organizāciju padomē.

Līdz šim Latvijā norisinājušies 9 festivāli. Šī gada festivālu rīkoja Lietuva, nākamais, 2018. gads, būs kārta mums, Latvijai. 2018. gadā laikā no 16. līdz 21. jūnijam Rīgā, Cēsīs, Dagdā, Jelgavā, Jūrkalnē, Turaidā un citās Latvijas pilsētās. Festivāla tēma būs “Ziedēšana. Jāņi”.

Stāstu noslēdzot ieklausīsimies folkloras kopā Skandinieki.