Šīs dienas raidījumā Jūsu uzmanību vērsīšu vienām no varenākajām klintīm Latvijā - Ērgļu klintīm. Tās ir valsts nozīmes aizsargājams ģeoloģisks dabas piemineklis, kā arī Latvijas un Eiropas Savienības nozīmes aizsargājams biotops. Stāvās, majestātiskās klintis unikālas ir galvenokārt ar savu varenību un plašo, gleznaino ainavu, kas paveras no skatu laukumiem virs klintīm. Lai arī to nosaukums, iespējams, kādam liek domāt, ka to atrašanās vieta ir Ērgļu apkaimē, tomēr tā nav, klintis atrodas vien pāris kilometru no Cēsīm.

Tām ir sena veidošanās vēsture, par to, kā arī par vērtībām, nozīmīgo apskates pieminekli turpina Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības speciāliste Baiba Līviņa - Jarohoviča.

Ērgļu klintis ir viena no skaistākajām Latvijas vietām, arī Gaujas Nacionālā parka vietām. Tās ir apmēram 700 metru garas, vairāk nekā 20 metru augstas. Klintis ir smilšakmens atsegums, devona laikmeta, kur vecums svārstās no 360 līdz 400 miljoniem gadu. Tās atrodas apmēram 6 km no Cēsīm. Vislabāk Ērgļu klintis var redzēt no Gaujas. Tad tās atsedzās visā savā varenībā. Apmēram 300 metrus tas ir gar Gauju, pēc tam ieiet mežā. Cilvēki var pastaigāties arī pa klinšu augšu un skatīties tās no augšas, kā arī noiet līdz Gaujai. Pa Ērgļu klintīm ved apmēram stundu gara taka, kurā var apskatīt mežu, pat vecus ierakumus, arī skatu uz Gauju. Ērgļu klintis ir aizsargājams ģeoloģiskais dabas piemineklis. Gaujas Nacionālajā parkā ir daudz atsegumu. Latvijā šādu vietu nav daudz. Te dzīvo dažādi putni, dzīvnieki, retas sugas tajā skaitā. Te sastopami sikspārņi, dažādi reti augi – ķērpji un sūnas. Nekur citur tādas redzēt nevar. Latvijā ir dažādi smilšakmeņi, tie atšķiras ar krāsām – ir sarkani, ir balti. Ir arī gaiši brūni, tādi ir Ērgļu klintīm un arī Zvārtas iezim.

Vēl viena interesanta šo klinšu ģeoloģiska iezīme ir lūzumi. Lūzumu izcelsme saistīta ar seniem tektoniskiem procesiem zemes dzīlēs, kā arī ar Gaujas senielejas veidošanos pirms daudziem miljoniem gadu. Gluži kā stāsti no teikām, tieši tik interesants ir stāsts par to, kāpēc ērgļu klintīm ir tieši šāds nosaukums.

Mēs visi tās saucam par Ērgļu klintīm, bet patiesais nosaukums ir Ērģeļu klintis, jo teika stāsta, ka sauciens no Ērgļu klintīm atskanot tik skaisti kā ērģeles. Par Ērgļu klintīm tās tika iedēvētas pēc Otrā pasaules kara, kad daudzi nespēja izrunāt ērģeļu vārdu. Vēl viens nosaukums tām ir Pieškaļu klintis, jo tas nāk no tuvajām Pieškaļu mājām, kur dzīvojis piešu kalējs. Pieši ir neliela detaļa zābakiem.

Līdzās Ērgļu klintīm plūst mūsu likteņupe Gauja. Tās atspulgā jau gadu simtiem atspīd klinšu varenība un spēks.