Novembris - svētku, nozīmīgu sabiedrisku un sportisku  norišu mēnesis, t.sk. arī basketbolā. 1891. gada 6. novembī dzimis Džeims Neismits, Spingfildas Universitātes doktors, kurš, būdams 30 gadus vecs, radīja iekštelpu sporta spēli, lai sekmētu jauniešu labāku fizisko kondīciju Jaunanglijas štata skarbajos ziemas mēnešos. 305 cm augstumā tika piestiprināts persiku grozs, un tā piedzima groza bumba. Starp citu, pirmā oficiālā spēle 1892. gada sākumā noslēdzās ar rezultātu 1-0!

Uz Latviju basketbols atceļoja nedaudz vēlāk. Pirmās spēles notikušas 1920. gadā. Tad šī sporta veida  pamatus Rīgas studentiem ierādīja amerikāņi - YMCA instruktori. Pirmās komandas tika izveidotas 1922. gadā, un gadu vēlāk - 26. novembrī lielāko sporta biedrību pārstāvji nodibināja Latvijas Basketbola savienību. Tās  pirmais priekšsēdētājs bija Fricis Ķergalvis, bet tagadējais prezidents Valdis Voins pēc skaita ir 20. savienības vēsturē.

1932. gadā Ženēvā LBS pārstāvis Jāzeps Šadeiko kopā ar delegātiem no Argentīnas, Grieķijas, Čehoslovākijas, Itālijas, Portugāles un Šveices nodibināja Starptautisko Basketbola federāciju - FIBA.

1940. gada vasarā LBS likvidēja, tās vietā radot Latvijas FKSK Basketbola sekciju. No 1945. gada līdz 1991. gadam Latvijas basketbola saimniecība tika integrēta PSRS sporta sistēmā. Latvijas labākās komandas galvenokārt piedalījās sacensībās Padomju savienībā, bet izcilākie basketbolisti varēja startēt sacīkstēs vienīgi PSRS izlases sastāvā. No tā laika republikas basketbola dzīves vadītājiem man vairāk atmiņā saglabājušies divi - Viesturs Baldzēns un Miervaldis Ramāns, kurš federāciju vadīja 15 gadus un pēc tam bija tās Goda priekšsēdētājs. Abi bija spēlējuši basketbolu, vēlāk kļūstot par FIBA kategorijas tiesnešiem. Līdz tiesāšanai pašā augstākajā līmenī gan viņi netika, bet šo arbitru  reputācija, vadot Eiropas čempionāta un kausa izcīņas spēles, bija nevainojama. Jāpiebilst, ka epizodiski bijām kolēģi Latvijas Radio, jo kā Viesturs, tā Miervaldis bieži vien darbojās kā Radio basketbola spēļu komentētāji. Atceros, ka reizi tika meklēts arī  volejbola spēļu reportieris, un mūs ar Viesturu aicināja piedalīties šajā konkursā. Abu sekmes izrādījās aptuveni līdzīgas, un šad un tad nācās gatavot Radio translācijas arī volejbolā.

1989. gada 9. martā LBF pieņēma jaunus statūtus, pasludinot neatkarību no PSRS Basketbola federācijas, savukārt 1991. gada 20. septembrī FIBA izpildkomiteja lēma  par neatkarīgās Latvijas atkaluzņemšanu starptautiskajā basketbola saimē, pēc gada Basketbola federacijai atgūstot savu vēsturisko nosaukumu – Latvijas Basketbola savienība.

LBS, kā zināms, organizē Latvijas čempionātus, kā arī vīriešu un sieviešu nacionālo izlašu startus. Un,ja paraugāmies gan tālākā gan tuvākā vēsturē, tad jāsecina, ka Latvijas basketbolam ir bijis un  joprojām ir ar ko lepoties.

Kaut vai Eiropas meistarsacīkstes - latvieši ir bijuši un mūžam paliks pirmie kontinenta čempioni, par ko lieliski atgādina arī filma "Sapņu komanda 1935". Eiropas čempionvienību kausa izcīņā izcils bijis gan ASK vīru gan TTT dāmu sniegums, kas ir 18 kārtējas šo sacīkšu uzvarētājas. Ne velti 1960. gadā FIBA ģenerālsekretārs Viljams Dzons Rīgu nodēvēja par Eiropas basketbola galvaspilsētu, jo pirmo un vienīgo reizi abus Eiropas klubu komandu turnīru kausus bija izcīnījušas vienas pilsētas komandas.

Pavisam nesen – pirms 9 gadiem mūsu sieviešu valstsvienība piedalījās Pekinas olimpiskajās spēlēs, ierindojoties  goda pilnā 9. vietā… Arī vīru basketbols sagādājis nevienu vien prieka mirkli, lūk, šajā gadā, sekojot Uļjanas Semjonovas priekšzīmei, Basketbola Slavas zālē lepni iesoļojis arī Valdis Valters…Tā varētu turpināt ilgi un dikti, taču šis stāsts radies, lai atsauktu atmiņā 26. novembri - LBS 94. dzimšanas dienu. Tātad simtgade arī vairs nav aiz kalniem!