Laika gaitā Vispārējie dziesmu svētki ieguvuši latviešu vienotības un nacionālās identitātes simbola nozīmi, un tikai retais tautietis spēj palikt vienaldzīgs pret to rosmi un pacilātību, kas pārņems Rīgu jau pavisam drīz, 30. jūnijā un padarīs galvaspilsētu ļoti latvisku.

Bet ko darīt tiem, kuri tomēr nebūs ierauti dziesmu svētku notikumu virpulī? Protams, viņi varēs notikumiem sekot līdzi ar televīzijas un arī Latvijas radio 2 starpniecību. Dziesmu svētku vēsturi esam pārskatījuši un laiks ielūkoties nākotnē, jo turpmākajās dienās, līdz pat 9. jūlijam Latvijas radio 2 ēterā jūs gaida tikšanās ar svētku dalībniekiem un rīkotājiem. Šim nolūkam būs domāta „Dziesmu svētku dienasgrāmata”, kolēģes Baibas Palkavnieces veidots raidījums, proti, sarunas ar koriem, dziedātājiem, komponistiem un citiem šai vāveres ritenī ierautiem ļaudīm Latvijas radio 2 studijā tiešraidē.

Pie Baibas ciemos apsolījuši ierasties jauniešu koris „Kamēr…” un diriģents Jānis Liepiņš, jauniešu koris „Balsis” un Ints Teterovskis, meiteņu koris „Tiara” un Aira Birziņa. Jūs gaida tikšanās arī ar jauktā kora „Tērvete” dziedātājiem un diriģenti Daci Reiniku un jaukto kori „Kaiva” ar diriģenti Gintu Rūsi. „Dziesmu svētku dienasgrāmatas” studijā viesosies arī Latvijas universitātes pūtēju orķestris ar diriģentu Jāni Puriņu, un Dziesmu svētku noslēguma koncerta mākslinieciskais vadītājs Mārtiņš Klišāns, diriģents Jānis Ozols, komponisti Jānis Lūsēns un Raimonds Tiguls. Ar muzikāliem priekšnesumiem jūsu ausis priecēs Luksemburgas folkloras kopa „Dzērves”, „Vakareiropas koklētāji” un folkloras ansamblis „Cielava”. Par aktualitātēm runās svētku direktore Eva Juhņeviča, kā arī dziesmu svētku dalībnieki Intars Busulis un Aija Andrejeva un daudzi citi.

Tātad – „Dziesmu svētku dienasgrāmata” ar muzicēšanu un dziedāšanu sāksies jau rīt, 28. jūnijā un turpināsies līdz pat svētku izskaņai 9. jūlijā. Šie 12 raidījumi skanēs ik darbdienās no pulksten 15.00 līdz 16.00, kā arī brīvdienās, kad nelielā vasaras atpūtā dosies Muzikālā banka. Turpmākās divas sestdienas un svētdienas pēc pulksten stundas garumā Baiba Palkavniece izjautās nevis Latvijas roka un popmūziķus, bet gan kora mūzikas entuziastus un droši vien pie mikrofona tiks arī kāds dejotājs.

Tāpat XXVI Vispārējo Dziesmu un XVI deju svētku nedēļā raidīsim no Latvijas Radio izbraukuma studijas, kas novietota pie Brīvības pieminekļa. Šīs studijas saimniece laikā no 12.10 līdz pulksten 14.00, sākot ar 2. jūliju, būs kolēģe Velga Vītola. Stundā no 13.00 līdz 14.00 skanēs uzmundrinoši sveicieni dalībniekiem. Tos varēs sūtīt Labas apetītes vēlējumu sadaļā Latvijas radio 2 mājas lapā, un mūsu ēterā dzirdēsiet arī mūziķu apsveikumus Dziesmu svētku dalībniekiem. Šos sveicienus jau ierakstījuši dažādi populāri mākslinieki, sākot ar grupām „Baltie lāči”, „Apvedceļš” un beidzot ar Donu un Šipsi, pārstāvot dažādus mūsu kanāla mūzikas žanrus. Latvijas radio 2 tiešraidi no Brīvības pieminekļa pakājes 2. jūlijā atklās un svētkus ieskandinās Siguldas diksilends, kurā muzicē pieredzējuši mākslinieki un daudzu Dziesmu svētku kolektīvu dalībnieki. 3. jūliju veltīsim folklorai, un dziesmās satiksies Vidzemes kopa „Mežābele” un Latgales „Vīraksne”. 4. jūlijā pie Velgas viesosies koris „Putni” ar diriģenti Santu Kasparsoni, bet 5. jūlijā – ekoloģiskās mūzikas grupa „Ducele” kopā ar amatieru teātri „Briseles Kāposti”. 6. jūlijā pie mikrofona tiešraidē no Brīvības pieminekļa nāks Baumaņu ģimenes kapela kopā ar Olgu Rajecku, kas piedalās deju svētkos. Un Velga sola, ka tiks intervēti arī tie ļaudis, kas parasti paliek, kā saka, „aiz kadra”, bet bez kuriem Dziesmu un deju svētki nav iedomājami - kurpju un pastalu meistars, kokļu meistars, saktu rotkalis, tautas tērpu šuvēja un citi.

Protams, tāpat kā ir ļaudis, kam Līgo vakarā negaršo alus un negribas likt galvā vainagu un Ziemassvētkos traucē korāļi un žēl eglīšu, droši vien ir arī īpatņi, kam nav prieka par to milzīgo dziedāt, dejot un darboties gribu, kāda būs pārņēmusi Rīgu jūlija pirmajā nedēļā. Bet varbūt tomēr ir vērts nolikt malā savu slikto garastāvokli un ikdienas rūpes, cik vien tas iespējams, uzvilkt tautastērpu vai vismaz iekļaut apģērbā kādu tautisku detaļu, piemēram, prievīti, un iejaukties līksmajā dziedātāju un dejotāju pūlī. To, kā jau dzirdējāt, varēsiet darīt pastarpināti arī ar Latvijas radio 2 starpniecību, ja esat tālu no galvaspilsētas, un jau rīt trijos dienā svētku atmosfēru uzburs Baibas Palkavnieces studijas viesi. Un nu arī laiks pēdējai dziesmai ciklā „Dziedot dzimu, dziedot augu”, kas bija veltīts mūsu kultūras kanonā ierakstītajai tradīcijai – dziesmu svētkiem. Ar tiem mūsu nācija spējusi veidot, attīstīt, nosargāt savas tautas nacionālās vienotības un identitātes ideju nu jau gandrīz 150 gadu garumā un, cerams, spēsim to vēl ilgu laiku…

Raidījumu cikls tapa sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru