Preiļos, novada svētku ietvaros, norisinās leļļu vasara. „Trešū godu piec kuortys nūtiks starptautiskais autorleļļu festivāls. Tei jau ir tradīceja Preiļūs un jei izaveiduo deļ tuo, ka myusim ir slavena leļu muokslineica Jeļena Mihailova,” stāsta Preiļu novada domes pārstāve Maija Paegle, norādot, ka šogad pasākumā piedalās mākslinieki no 13 valstīm „Jī kotrs atvad vīnu, divejis, kai kurš izavālās un juos kultūrys nomā izstuodī var apskateit. Tuos nav myusu tradicionālajā izpratnē veiduotuos lellis, juos ir gon nu dažaida materiāla, dažaiduos tehnikumos veiduotys, un dažu muokslinīka veiduojumu es pat nanūsauktu par lelli, bet jei tūmār ir lelle. Lellis muoksla pasaulī ir leidzvierteiga kai gleznīceiba, kai tekstilmuoksla. Vēl bez ituo šūgod ir jauna iniciatīva un muokslinīki gataveij Preiļu simbolu kraukli.”

Esot turpat, Preiļu kultūras namā ir vērts iegriezties vienā no Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja zālēm, kur apskatāma grāfu Borhu dzimtai veltīta izstāde ar unikāliem eksponātiem. „Veltītu četrām Borhu dzimtas paaudzēm, te mēs varam redzēt viņu portretu kopijas” atklāt jaunus faktus par Borhu dzimtas vēsturi ikvienam interesentam gatavs muzeja speciālists Vadims Maksimovs  „Varbūt visvērtīgākais priekšmets Jozefam Henriham Borham piederējušā Maltas Ordeņa komandora tērpa fragments. Nekur citur, ne Latvijas muzejos, ne Krievijas muzejos un arhīvos saglabājušās ziņas par šo priekšmetu ir tikai portretos. Mums ir saglabājies fizisks priekšmets”.  Borhu bagātības šībrīža spilgtākā lieciniece ir netālu parkā  esošā kapela, kas nu atguvusi savu kādreizējo spozmi. “Šī ir senākā saglabājusies ēka Preiļos, celta 1817.gadā. Uzcēla šo ēku grāfs Jozefs Heinrihs Borhs, lai saviem muižas cilvēkiem būtu garīgā aprūpe, un apakšā, pagrabā, viņš ierīkoja savas dzimtas memoriālu – kapenes. 1919.gadā  kapela tika izdemolēta. Tad Latvijas Republikas laikā 20.-30.gados kapela tika atgriezta baznīcai, šeit arī kalpoja pazīstamais prāvests Nikodems Rancāns.”  Te varot sastapt arī vienu no četriem pils parka spokiem:  "Tieši te starp akmeņiem. Un bij tāds stāsts, ka kalpone palika no muižnieka stāvoklī un viņu kaut kur dzīvu iemūrēja norādot uz kāpnēm, kur redzēts meitenes stāvs," teic muzeja vadītāja Tekla Bekeša. Bet, ja eksotikas cienītājiem ar spokiem ir par maz - Preiļos var izbaudīt arī gliemežu masāžu un nogaršot siera saldējumu.

Savukārt Latvijā vēl nebijušas sportiskas garšas un adrenalīna medniekiem jādodas uz Rāznas Nacionālo parku, kur notiek Pasaules čempionāts rogainingā, vairāk stāsta Dabas izglītības centra “Rāzna” vadītāja Regīna Indriķe „Tei ir taida dīnnats orientiešonuos, kurā pīsadaleis ap 1000 daleibnīku nu vysys pasaulis. Un taipat 19. augustā byus sieņu dīna Lelajā Līpu kolnā ar sieņu pietneici, mikoloģi Diānu Meijeri.”