Tas skandāls ar grupas nosaukumu mums savā ziņā palīdzēja,

pie izslēgta mikrofona pajoko radošās apvienības ZVANI taustiņvīrs Guntars Mucenieks, sarunā atceroties savulaik presē uzbangojušo strīdu par to, ka Latvijas mūzikā nu ir divi "Zvani" un to, kam ir lielākas tiesības uz šo nosaukumu - Vecrīgas kroga "Aptieka" īpašnieka un trimdas latviešu MĀCĪTĀJS ON ACID mūziķa Kristapa Krēsliņa grupai vai Guntara un Ulda Kākuļa apvienībai, kas savu pirmo uzstāšanos piedzīvoja "Bildēs", startējot ar Raimonda Paula 1974.gadā sarakstītās un Viktora Lapčenoka savulaik izpildītās dziesmas "Vārds" koverversiju.

Turpinot par vēsturi - tieši Guntars Mucenieks savulaik Olafa Gūtmaņa dzejolim sacerēja melodiju un tā 1988.gadā dzima viens no dziesmotās Atmodas zināmākajiem LĪVU ierakstiem - dziesma "Zvani". Un tieši šie dziesmā minētie zvani ar "sūbējuma varu un sidrabu" arī tika paņemti kā nosaukums apvienībai, kurā muzicē dziesminieku vidē labi zināmais Uldis Kākulis (vokāls), ex-līvs Guntars Mucenieks (taustiņi) ar dēlu Henriju (ģitāra), divi CREDO puiši - Gundars Lintiņš (bungas) un Aivars Vīksna (bass), kā arī Mārtiņš Bērtulis (ģitāra).

Tomēr, ātri sākusies, jezga ap nosaukumu ātri vien noplaka, ZVANIEM darbu turpinot - tiesa gan, nu jau kā radošajai apvienībai ZVANI un turpināšanās notiek gan koncertos, gan arī studijas ierakstos:

Tieši šobrīd mēs rakstām savu dziesmas "Zvani" versiju, jo šī dziesma ir tas pamats, uz kā tiek veidots mūsu projekts,

stāsta Guntars un te vietā būtu pieminēt vēl vienu "vecu dziesmu jaunās skaņās" - raidījuma ievadā izskanējušo "Bet stāvu plosīts" - tā ir dziesminieka Induļa Vanaga savulaik sarakstīta dziesma, par kuru Uldis stāsta:

Indulis dziesmas rakstīja astoņdesmitajos gados un deviņdesmito sākumā, tolaik mēs draudzējāmies, bijām kā brāļi un viņš man reizēm ieminējās - Uldi, es gribētu dzirdēt, kā tās manas dziesmas rokā skan! Tagad gan Indulis ir veļu pasaulē, bet viņa dziesmām ir jāskan, tauta tās nedrīkst zaudēt!

Tā kā radošā apvienība ZVANI ir projekts ar saknēm dziesminieku kustībā, lielu vērību mūziķi velta dziesmu tekstiem. Apvienība ir uzsākusi sadarbību ar dzejnieku Leonu Briedi un ir ierakstītas trīs dziesmas ar viņa dzeju, par kuru Uldis saka:

Leona Brieža dzejā ir episkums un tautas mūžība - nav daudz tādu dzejoļu, kurus lasot, rodas sajūta, ka tas ir tas, ko arī es gribu pateikt. Bet Leona Brieža dzejā ir tas, ko arī es gribu vēstīt!

Klasiskais roks un dzeja ZVANU dziesmās atgādina par astoņdesmitajiem gadiem, par Atmodas laikiem, kad tieši rokdziesmās varēja pateikt un sadzirdēt to, par ko padomju vara atklāt runāt neļāva. Diemžēl mūsdienu klausītājs dziesmu tekstos neieklausās, mūzika no vēstījuma nesēja ir pārtapusi darba un atpūtas fonā - jo vieglāk uztveramā, jo labāk, ko atzīst arī paši ZVANU mūziķi:

Daudziem cilvēkiem radio ir kā fons - ja dziesmām ir spēcīgi teksti, tie ir jāklausās, ir jāaizdomājas par vēstījumu, par problēmām - bet daudzi to nevēlas, viņiem vieglāk ir klausīties to "popsīti"...

Mums vajadzētu izkļūt no patērētāju stāvokļa - tas, ka mūs veido par patērētāju sabiedrību, ir tas draņķīgākais, kas ar mums šobrīd notiek!

Es gribētu, lai klausītājs klausītos mūziku, saklausītu vēstījumu, jo mūzika ir ļoti spēcīgs ierocis, ar mūziku cilvēka domāšanu var nomainīt par 180 grādiem!

Tā kā daudziem ZVANU solists Uldis pirmkārt saistās ar dziesminieku kustību, pajautāju, vai tas ir viegls uzdevums - no dziesminieka pārtapt par rokmūziķi?

Ar roku es dzīvoju visu laiku - arī dziesminieks ir roks, jo jebkura dziesma ir jāpiedzīvo - ar dziesmu ir jāpiedzimst, ar dziesmu ir jādzīvo un ar dziesmu ir jānomirst!

Raidījumā izskan radošās apvienības ZVANI dziesmas "Bet stāvu plosīts", "Divasiņu zvirgzds", "Topi akmens" un "Mana Latvija", bet informāciju par apvienības jaunumiem meklējiet sociālajos tīklos!