Tavējie sapratīs, ka dziesma ir kliedziens -

tā "Dziesmā, ar ko Tu sācies" Vika dzeju izdziedāja leģendārais MENUETS.

Nedaudz pārveidotas, šīs rindiņas ir liktas arī Latvijas rokmūzikas vēsturei veltītās dokumentālo filmu triloģijas nosaukumā - "Savējie sapratīs". Kamēr darbs pie septiņdesmito un astoņdesmito gadu mūzikai veltītajām filmām turpinās, triloģijas pirmā filma "Sešdesmitie. Sākums" plašākai publikai tika prezentēta Rokfilmu festivālā Cēsīs, bet uz lielajiem ekrāniem tās finālversija varētu parādīties vien vēlā rudenī, kad filmā būs iekļautas trūkstošās epizodes - intervijas ar šobrīd ārpus Latvijas mītošajiem mūziķiem.

Iesākumā bija doma uzņemt mākslas filmu par rokmūzikas aizkulisēm, jo mūs bija iedvesmojusi Krievijā topošā filma "Стиляги" ("Stilīgie"),

intervijā atklāj filmas idejas autori un producenti Mareks Bērents un Kristians Luhaers, tomēr ātri vien saprasts, ka tik daudz naudas savākt neizdosies - tad nolemts uzņemt dokumentālo filmu, kurai scenāriju uzrakstīja mana kolēģe Daiga Mazvērsīte. 2010.gadā darbs pie filmas uzsākts, bet tikpat ātri ir saprasts, ka vienā filmā visu neizdosies iekļaut un pieņemts lēmums uzņemt trīs - vienu par katru desmitgadi.

Džezs, rokenrols un tikai tad latviešu oriģinālrokmūzika, ko izpildīja KATEDRĀLE - tā žanrs attīstījās sešdesmitajos un filmā "Sešdesmitie. Sākums" par šo laiku stāsta visiem zināmie maestro Pauls, Imants Kalniņš, Boriss Rezņiks, Zigmars Liepiņš, Niks Matvejevs, Pits Andersons, kā arī šaurākā lokā augstu vērtētie KATEDRĀLES mūziķi Gunārs Šimkus un Vilnis Šmīdbergs, blūzmenis Jānis Vanadziņš un ekspolitiķis Ivars Godmanis.

Latvijā popmūzika un rokmūzika neskaitās kultūras sastāvdaļa - to neatbalsta, un cilvēkiem, kas lemj par naudas piešķiršanu, tas nelikās visai svarīgi,

par līdzekļu vākšanu filmai stāsta tās autori, tomēr galu galā ir atrastas institūcijas un cilvēki, kas idejai ir noticējuši - pirmkārt jau Liepājas pilsēta, tā attaisnojot Latvijas roka galvaspilsētas vārdu, savukārt, pateicoties Kultūrkapitāla fonda finansējumam, Gunāra Šimkus nošu pierakstiem un Jura Sējāna atmiņām, no jauna ieskaņotas divas KATEDRĀLES dziesmas, no kurām raidījumā izskan "Avots".

Tāpat raidījumā iekļauta jau vēlāk, pēc KATEDRĀLES iziršanas - 1974.gadā ar dažu šīs grupas mūziķu līdzdalību ieskaņotā Viļņa Šmīdberga komponētā "Vēja dziesma" Noras Bumbieres un Viktora Lapčenoka izpildījumā, kā arī filmas "Savējie sapratīs" tituldziesma - grupas LAIME PILNĪGA izpildītā "Kopā brīvi"