Jau kādu laiku man mieru nedeva doma, ka dažādās intervijās uz sarunu tiek aicināti tie paši cilvēki, kas uz skatuves gozējas prožektoru staros - solisti.

Virtuozi kāda mūzikas instrumenta izpildītāji žurnālistu uzmanību izpelnas retāk, bet dziesmu producenti, aranžējumu autori vai skaņu režisori pārsvarā paliek nepelnītā ēnā, lai gan bez viņiem kvalitatīvas dziesmas tapšana nav iedomājama.

Bet "grūdienu" tieši šai sarunai man deva Jāņa Stībeļa jaunais albums "Divas pasaules" - tā tapšanā liela loma ir producentam, skaņu ierakstu studijas īpašniekam un arī mūziķim Gintam Stankevičam, pie kura Jānis ir rakstījis arī savus iepriekšējos albumus. Bet šis albums savā ziņā ir īpašs, jo tajā ir dzirdami daudzi Ginta kolekcijas analogie sintezatori.

Mēs ar lielu aizrautību programmējām skaņas un griezām pogas...

Tad, kad Tu esi tajā visā iekšā, Tu jūti to elpu un ir tas analogais siltums! Parastais klausītājs varbūt to neievēros, bet tas arī nav uzdevums - uzdevums ir radīt tādas dziesmas un skaņu, kas apmierinātu tās radītājus.

Mūziķa gaitas Gints ir sācis 16 gadu vecumā ar sintezatora spēlēšanu astoņdesmito gadu beigās Jēkabpils šlāgerapvienībā STABURAGS kopā ar leģendāro Vitautu Nenišķi - tas bija noderīgi pieredzei, bet viņam pašam tolaik tīkama bija JUMPRAVAS un DEPECHE MODE daiļrade, tāpēc kopā ar klasesbiedru Zigmāru Zemzaru tika nodibināta grupa SVĒTDIENA, kas STABURAGA mēģinājumu telpās svētdienu naktīs slepeni ieskaņoja Ginta sacerētās dziesmas.

Mums bija ierakstītas septiņas dziesmas, kas prasīja septiņas naktis - vakarā sākām aranžēt, pielabot tekstu, iespēlēt instrumentus un sešos no rīta gājām ārā no mēģinājumu telpas ar gatavu lenšu ierakstu un nākamajā rītā skolā jau klausījāmies un analizējām.

Gints Stankevičs ir producējis vairāk nekā simt LR2 fonotēkā reģistrētus popmūzikas albumus - viņš ir līdzdarbojies Aijas Andrejevas, BOROWA MC, DĀMU POPA, Olgas, PUTNU BALLES, Laura Reinika, TUMSAS, Laimas Vaikules un daudzu citu mūziķu albumu tapšanā.

Producents ir cilvēks, kas atbild par to, kā dziesma galarezultātā skanēs, bet ieguldījums mēdz būt dažāds - kādai grupai tu kaut ko tikai iesaki vai piespēlē klāt kādu partiju, bet reizēm nākas izdomāt aranžējumu, iespēlēt pašam vai uzaicināt mūziķus.

Producenta darbs ir ar cilvēkiem, nevis mūziku - dažāda mūzika, dažādas personības, dažādi joki, dažāds darba stils. Nav rutīnas un darbs nekad neapnīk, jo katru dienu ir dažādi ieraksti un dažādi cilvēki apkārt!

Interesanti, ka par producentiem strādā arī Ginta otrās grupas SVĪTA kādreizējie dalībnieki Māris Priede un Gaitis Lazdāns - šī Jēkabpils mūziķu apvienība pastāvēja deviņdesmito gadu sākumā un ieguva godalgu arī 1992.gada festivālā "Liepājas dzintars".

Šobrīd Ginta radošā enerģija transformējas citu mākslinieku daiļradē un kā dziesmu autoram viņam paliek mazāk ko teikt, tomēr reizi pa reizei viņš saraksta pa kādai dziesmai - tā seriālam "Ugunsgrēks" Gints ir komponējis skaņdarbus "Tici vai nē" un "Divi vēji", arī seriālā "Ēnu spēles" skan viņa melodija, tomēr viņš atzīst, ka ir iekšēja vēlme kļūt aktīvākam kā dziesmu autoram.

Intervijas noslēgumā Gints joko, ka pēc kādiem gadiem varētu arī sarakstīt grāmatu par mūzikas producēšanas laikā pieredzēto -

tur atklājas visādas interesantas lietas - gan piedzīvojumi, gan notikumi, gan arī kādas cilvēciskas rakstura šķautnes, kas publiski nav ievērotas. Ja es tiešām saņemšos, tad grāmatas pirmajā lapā ierakstīšu, ka tas bija Roberts Buivids, kas mani iedrošināja - un pateikšu paldies!

Raidījumā izskan Jāņa Stībeļa dziesma "1986.gads", grupas SVĒTDIENA "Taisnības kalns", SVĪTAS skaņdarbs "Nakts" un Ginta Stankeviča sacerētā un paša izpildītā dziesma "Ēnu spēles".