Amerikāņu dziesmieks Bobs Dilans ir teicis, ka nesauc sevi par dzejnieku, jo šis vārds viņam netīkot. Tomēr tieši par ieguldījumu dzejas mākslā viņam šogad piešķirta Nobela Miera prēmija un teju miljons eiro.

Viņa citādība ir uzrunājusi miljonus, toskait mūsu trimdas tautiešus Pāvilu Johansonu un Gundaru Rulli no Zviedrijas. Kā viņu daiļradē ienākusi dziesminieka Boba Dilana mūzika?

Pāvils Johansons, kurš šobrīd ieradies Latvijā, lai vaļā vērtu savu pirmo dzejoļu krājumu “Paisums un bēgums”, ir ne tikai dzejnieks, bet arī dziesminieks un mūziķis, kurš 60. un 70. gados Zviedrijā dibinājis tādas grupas kā LADY KILLERS, SAULESBRĀĻI un zināmāko apvienību DUNDURS, bet vēlāk - astoņdesmito gadu beigās kā solomākslinieks piedalījies "Mikrofona aptaujas" koncertos.

Kādas idejas un noskaņojums tolaik virmoja Zviedrijas latviešu jauniešu prātos?

Mūzika, kas nāca no Latvijas, mums šķita samākslota, dziesmu izvēle – statiska, šlāgerveidīga. Nebija jau arī iespēju rādīt ko sabiedriski vai sociāli kritisku.

Tad nu iedomājāmies, ka varētu parādīt ko tādu, kas Latvijā nebija atļauts. Jauniešiem jau vajag lauzt jaunus ceļus!

Vaicāts, cik nozīmīgs tālaika jauniešiem bija Bobs Dilans, Pāvils attrauc: “Ļoti nozīmīgs! Abi ar DUNDURĀ spēlējošo Juri Kronbergu viņu klausījāmies un manījām, ka tur ir kas jauns, svaigs, agrāk nedzirdēts. Arī veids, kā viņš to visu prezentēja, bija interesants – Dilans bija kā sava ceļa lauzējs, sabiedrības kritiķis, dzejnieks un dziesminieks.”

Latvijas Radio fonotēkā rodamas trīs DUNDURA dziesmas ar Dilana tekstiem, no kurām raidījumā izskan septiņdesmito gadu sākumā ierakstītās "Reiz agrā rītā izgājām" un "Viss tagad zudis, baby blue", par kurām Pāvils saka:

Dilanu nevar atdzejot, drīzāk pārlikt sajūtas, izjūtu. Katrā ziņā tekstu jomā viņš mani ir iespaidojis krietni vairāk nekā muzikāli...

Vaicāts, vai labo dzejas tekstu laiks mūzikā kļuvis par pagātni, Pāvils atzīst: “Ir dažādi stili. Šlāgerī, piemēram, atskaņas ir nepieciešamas. Taču popmūzikā labu tekstu nav nemaz tik bieži, lai gan tas ir tik nozīmīgi! Bobs Dilans gan to prot – viņam ir gan lipīgas melodijas, gan dziļi teksti.”

Pēc beidzamajā laikā aktuālās rakstniecības Pāvils no jauna grib pievērsties mūzikai:

Gribu runāt par aktuāliem jautājumiem – iestāties pret neģēlībām un netaisnību, vēstīt par iecietību pret atšķirīgo, par humānismu.

Arī Latvijā ir uzskati, kas man šķiet pavisam savādi, palasi tikai feisbuku – šermuļi iet pār kauliem!

Turpat Zviedrijā dzimušais ģitārists un dziedātājs Gundars Rullis arī ir koverējis Boba Dilana dziesmu, slavenajai "Shelter from the Storm" radot latviešu versiju “Aizvējā” – to savulaik pirmatskaņojusi Gundara grupa ALIS P, bet Latvijā to deviņdesmito gadu sākumā pārdziedāja grupa "bet bet".

Dziesma “Aizvējā” tapusi 1987. gada rudenī, bet ar Dilana radīto oriģinālu Gundaru iepazīstinājis viņa kaimiņš, zviedru dziedātājs un dzejnieks: "Savulaik spēlējām kopā un es palīdzēju viņam ierakstīt "Shelter from the Storm" demo versiju. Līdz tam šo dziesmu nebiju dzirdējis, bet kaut kas tekstā bija tāds, kas mani uzrunāja. Bija sajūta – jāieraksta! Kad biju to savā studijā ieskaņojis, mana dzīvesbiedre pēkšņi atver durvis un saka – tā esot mana labākā dziesma!"

Kaut kas Dilana dziesmās ir tāds, kas uzrunā vairākus laikmetus un paaudzes. Dažos savos tekstos, arī “Aizvējā”, viņš tuvojas tai izjūtai, ka tev, klausītājam, šķiet – tu visu vari izskaidrot, visu saprast, tu redzi it kā no dažādām pusēm vienlaicīgi. Tā ir spēja, ko Bobs izkopis, pamatīgi strādājot...